Miloslav Šimek

Miloslav Šimek

Miloslav Šimek se narodil 7. března 1940 v Praze. Po vystudování Pedagogického institutu se stal učitelem (dějepis, čeština a výtvarná výchova). Na vysoké se Šimek potkal s J. Grossmannem, se kterým založili humoristickou dvojici a vystupovali v divadle Semafor.
V průběhu vojenské služby Šimek spoluzaložil divadelní soubor VOJ (VOjenské Jeviště). Po jejím skončení se vrátil ke spolupráci s Grossmannem, se kterým působil až do jeho smrti.
Po smrti Jiřího Grossmanna spolupracoval s Luďkem Sobotou a Petrem Nárožným, od roku 1986 s Jiřím Krampolem.
Těsně po sametové revoluci vyvrcholily neshody mezi jednotlivými tvůrčími skupinami v divadle Semafor a skupina Miloslava Šimka byla společně se skupinou Josefa Dvořáka ze Semaforu "odejita".
V roce 1990 Šimek založil Divadlo Jiřího Grossmanna, kde vystupoval nejprve s Jiřím Krampolem a Uršulou Klukovou, od roku 1995 pak se Zuzanou Bubílkovou (S politiky netančím, Politické harašení). Miloslav Šimek podlehl chorobě, o níž se dlouho jen spekulovalo a o níž se myslelo, že není tak vážná. Zemřel v Praze 16. února 2004 na leukémii.

Jiří Grossmann

Jiří Grossmann

Jiří Grossmann se narodil 20. července 1941 v Praze. Na přání rodičů začal studovat Stavební fakultu ČVUT, kterou nedokončil a začal se věnovat umělecké práci. Nejprve jako hudebník (ovládal několik hudebních nástrojů), později jako textař, zpěvák a herec. Spolu s Miloslavem Šimkem založil Klub Olympik, který byl v šedesátých letech platformou pro vznikající beatové skupiny. Krátkou dobu byl členem plzeňského divadla Alfa. Ve dvojici Š+G uváděli pořady v divadélku Sluníčko a Karkulka (Karlínský kulturní kabaret). V roce 1967 se stali členy divadla Semafor a uvedli zde svou řadu NÁVŠTĚVNÍCH DNŮ, BESÍDEK ZVLÁŠTNÍ ŠKOLY a dalších pořadů. Většina z nich byla natočena i pro televizní vysílání.
Jiří Grossmann se stal autorem mnoha textů, které se zpívají dodnes (Závidím, Drahý můj, Jako kotě si příst, Ruby, Čekej tiše, Blizzard a další). V letech 1964-68 byl Jiří Grossmann ženatý s Janou Kubelkovou (nyní Bonhardovou). Povídky, které psal s Miloslavem Šimkem pod zavedenou značkou Š+G, se dočkaly několika knižních vydání a jejich humor oslovuje i dnešní diváky. Jako herec si Jiří Grossmann zahrál ve filmu Jiřího Menzela ZLOČIN V ŠANTÁNU. V roce 1971 zemřel na Hočkinovu chorobu. Po odchodu ze Semaforu založil Miloslav Šimek Divadlo Jiřího Grossmanna a o několik let později vznikla i nová pražská Pasáž Jiřího Grossmanna.


TOPlist